Happy Cat Adult Sterilised Lax
Antal i förpackning: 1
Detta smakrika foder är utvecklat specifikt för kastrerade katter
Läs mer
Beskrivning av Happy Cat Adult Sterilised Lax
Produktbeskrivning
Detta foder har utvecklats specifikt för kastrerade katter.
Fodret är tillagat med lättsmält lax, rosmarin och mjölktistel som skapar en mättande och välsmakande kost med endast 10,5% fett.
Den höga andelen naturliga kostfibrer bidrar till att minimera bildningen av hårbollar.
Det välsmakande receptet lämpar sig även för känsliga små finsmakare som förväntar sig det lilla extra.
Egenskaper
- Hjälper kastrerade katter att hålla idealvikt.
- Mättande men med endast 10,5% fett.
- Minimerar bildningen av hårbollar.
Innehållsförteckning
Näringsinnehåll
| Laxmjöl | 11% |
| Köttmjöl | 23% |
| Fågelprotein | |
| Majs | |
| Majsmjöl | |
| Potatisflingor | |
| Rismjöl | |
| Risprotein | |
| Animaliskt fett | |
| Animaliskt protein | |
| Solrosolja | 1,6% |
| Lignocellulosa | 5,5% |
| Kattmynta | |
| Fiskhyrolysat | |
| Betmassa | |
| Rapsolja | 0,4% |
| Torkade hela ägg | |
| Natriumklorid | |
| Kaliumklorid | |
| Äppelpressmassa | 0,8% |
| Linfrö | 0,16% |
| Cikoriapulver | 0,15% |
| Mjölktistel | |
| Kronärtskocka | 0,013% |
| Musselkött | 0,05% |
| Maskros | 0,013% |
| Ingefära | 0,013% |
| Björkblad | 0,013% |
| Kamomill | 0,013% |
| Brännässla | 0,013% |
| Koriander | 0,013% |
| Rosmarin | 0,013% |
| Salvia | 0,013% |
| Lakritsrot | 0,013% |
| Timjan | 0,013% |
| Yucca schidigera | 0,1% |
| Torkade örter | 0,19% |
| Näringsinnehåll | Per 100 g |
| Råprotein | 37 g |
| Råfett | 10,5 g |
| Råfiber | 5,5 g |
| Råaska | 7,5 g |
| Kalcium | 1,3 g |
| Kalium | 0,65 g |
| Fosfor | 1,05 g |
| Natrium | 0,65 g |
| Magnesium | 0,09 g |
| Omega-6 | 2,5 g |
| Omega-3 | 0,3 g |