Happy Cat Adult Sensitive Light
Antal i förpackning: 1
Ett smakligt lättsmält foder som lämpar sig för överviktiga vuxna katter
Läs mer
Beskrivning av Happy Cat Adult Sensitive Light
Produktbeskrivning
Ett lättsmält foder med endast 9% fett som lämpar sig för överviktiga vuxna katter.
Fodret är tillagat med rosmarin och mjölktistel som låter överviktiga katter hålla en god kroppsform.
Receptet är baserat på lättsmält fågel och fina örter som skapar glädje och variation i matskålen tack vare de tre olika kroketterna.
Egenskaper
- Mättande foder.
- Endast 9% fett som lämpar sig för överviktiga katter.
- Hög smaklighet av fågel.
Innehållsförteckning
| Kycklingkött | 26% |
| Laxmjöl | 5% |
| Solrosolja | 1,2% |
| Rapsolja | 0,3% |
| Äppelpressmassa | 0,4% |
| Linfrö | 0,16% |
| Yucca schidigera | 0,1% |
| Koriander | 0,13% |
| Cikoriapulver | 0,15% |
| Rismjöl | |
| Hemoglobin | |
| Hydrolyserad lever | |
| Köttmjöl | |
| Majs | |
| Majsmjöl | |
| Potatisflingor | |
| Risprotein | |
| Animaliskt fett | |
| Lignocellulosa | |
| Betmassa | |
| Natriumklorid | |
| Kaliumklorid | |
| Jäst | |
| Mjölktistel | 0,13% |
| Kronärtskocka | 0,13% |
| Maskros | 0,13% |
| Ingefära | 0,13% |
| Björkblad | 0,13% |
| Kamomill | 0,13% |
| Brännässla | 0,13% |
| Rosmarin | 0,13% |
| Salvia | 0,13% |
| Lakritsrot | 0,13% |
| Timjan | 0,13% |
Näringsinnehåll
| Näringsinnehåll | Per 100 g |
| Råprotein | 36 g |
| Råfett | 9 g |
| Råfiber | 3,5 g |
| Råaska | 7 g |
| Kalcium | 1,15 g |
| Kalium | 0,6 g |
| Fosfor | 0,95 g |
| Natrium | 0,6 g |
| Magnesium | 0,08 g |
| Omega-6 | 2,5 g |
| Omega-3 | 0,3 g |