Happy Cat Senior Lax
Antal i förpackning: 1
Smakrikt foder som är specifikt anpassat för den äldre katten
Läs mer
Beskrivning av Happy Cat Senior Lax
Produktbeskrivning
Detta foder är specifikt anpassat för att tillfredsställa äldre katters behov från 8 års ålder.
Fodret är tillagat på lax i kombination med koriander och saftiga rödbetor som skapar en oemotståndlig smak som går hem även hos kräsna katter!
Det anpassade protein- och näringsinnehållet minskar belastningen på ämnesomsättningen.
Receptet innehåller även grönläppad mussla från Nya Zeeland som stärker kattens leder och låter seniorer bevara en aktiv vardag!
Egenskaper
- Stärker leder.
- Anpassat protein- och näringsinnehåll för katter över 8 års ålder.
- Hög smaklighet som även passar kräsna katter.
Innehållsförteckning
| Laxmjöl | 4% |
| Fågelprotein | 19% |
| Solrosolja | 3% |
| Rapsolja | 0,8% |
| Äppelpressmassa | 0,4% |
| Morot | 0,25% |
| Rödbetspulver | 0,13% |
| Flingade ärtor | 0,13% |
| Linfrö | 0,12% |
| Yucca schidigera | 0,1% |
| Musselkött | 0,05% |
| Glukosamin | 0,05% |
| Torkade örter | 0,12% |
| Köttmjöl | |
| Majs | |
| Majsmjöl | |
| Potatisflingor | |
| Rismjöl | |
| Risprotein | |
| Animaliskt fett | |
| Lignocellulosa | |
| Fiskhyrolysat | |
| Betmassa | |
| Torkade hela ägg | |
| Natriumklorid | |
| Kaliumklorid | |
| Mjölktistel | |
| Kronärtskocka | |
| Maskros | |
| Ingefära | |
| Björkblad | |
| Kamomill | |
| Brännässla | |
| Koriander | |
| Rosmarin | |
| Salvia | |
| Lakritsrot | |
| Timjan |
Näringsinnehåll
| Näringsinnehåll | Per 100 g |
| Råprotein | 29 g |
| Råfett | 12 g |
| Råfiber | 3 g |
| Råaska | 6 g |
| Kalcium | 0,75 g |
| Kalium | 0,6 g |
| Fosfor | 0,7 g |
| Natrium | 0,45 g |
| Magnesium | 0,09 g |
| Omega-6 | 3,5 g |
| Omega-3 | 0,4 g |