NAF Devils Relief 1l
Antal i förpackning: 1
NAF Devils Relief ger bättre komfort för äldre hästar samt hästar som lider av skada eller svullnad. Stimulerar även matsmältningssystemet.
Läs mer
Beskrivning av NAF Devils Relief 1l
Produktbeskrivning
Devil's Relief är en kombination av örtextrakter och tinkturer framställda tillsammans med Djävuls klo, en ört som är hemmahörande i Afrika. Devil's Relief kan ges till alla hästar och ponnyer med undantag för dräktiga ston. Formulan ger bättre komfort för äldre hästar, eller hästar som lider av skada och svullnad. NAF Devils Relief stimulerar även matsmältningssystemet hos den äldre hästen.
| Hästar & Ponnyer | ml /dag | |
| Loading rate (3-5 days) | 60-100 | |
| Underhållsdosering | 20-30 |
| Sammansättning |
| Vatten, Metylsulfonylmetan (MSM), Glycerin |
| Tillsatser (per liter) Organoleptiska tillsatser | |
| Djävulsklo | 325 ml |
| Ingefära | 0,29 ml |
| Mariatistel | 0,66 ml |
| Nypon | 0,59 ml |
| Gurkmeja | 0,37 ml |
| Analytiska beståndsdelar | |
| Råprotein | 0,4% |
| Råoljor och fetter | 0,15% |
| Råaska | 0,2% |
| Växttråd | 0,5% |
| Vätska | 96,3% |
| Natrium | 246 mg/lt |